לקיחת משכנתא

משכנתא היא סוג של הלוואה שבה מקבלים סכום כסף גדול ומחזירים אותו בתשלומים.

כשמדברים על משכנתא מדברים על הלוואה לקניית דירה או לבנייה עצמית של בית. קניית דירה זאת העסקה הכי גדולה שאנשים עושים בחייהם בדרך כלל ולרוב מוחלט של האנשים אין את הכסף המלא לקניית דירה והם צריכים חלק גדול ממנו או את רובו לקחת כהלוואה ולהחזיר בתשלומים. לפעמים התשלומים יכולים להתפרס להרבה זמן וזה יכול להיות בהרבה מקרים גם 25 -30 שנה.

התשלומים יכולים להיות קבועים בכל חודש (נקרא גם לוח שפיצר)  או משתנים שבהם משלמים את המחיר של הריבית על הקרן בכל חודש והוא יורד עם הזמן.

כדאי שהתשלום החודשי יהיה כזה שאפשר לעמוד בו ולא יותר מ30% מההכנסות החודשיות.

בהתאם לזה ולסכום הכסף הראשוני שיש אפשר לדעת מה גודל הדירה שקונים ולא לקפוץ מעבר למה שאפשר.

את המשכנתא לוקחים בבנקים למשכנתאות ויש כמה סוגי מסלולי משכנתאות לפי סוג ההחזר או הריבית.

כדאי לעשות מיקוח בין הבנקים ולהשתמש בשירותיו של יועץ משכנתאות מקצועי שיציא לכם את המסלול הטוב ביותר שבו תשלמו הכי פחות על ההלוואה.

כדי לקחת משכנתא הבנק המלווה ירצה ערבון לפירעון במקרה הצורך. הערבון יהיה בדרך כלל הדירה או הבית שבונים. נוסף לזה יהיה צורך לעשות גם ביטוח חיים וביטוח מבנה שהם הוצאות נוספות על ההוצאה על המשכנתא.

יש מקרים שבהם עלולים להיות קשיים בהחזר המשכנתא כמו למשל מקרה של פיטורים מהעבודה וכניסה למצב כלכלי קשה או גירושין. במקרה כזה אפשר לנסות ולפרוס את המשכנתא ליותר תשלומים כדי להקל.

לפעמים קורה שבמהלך השנים הריבית משתנה או התנאים של השוק משתנים. יש לכן מקרים שבהם כדאי לבצע מחזור של המשכנתא. בחלק מהמקרים האלה ניתן להחזיר את כל הסכום מייד עם הקנס ולקחת את אותו סכום במקום אחר עם תנאים יותר טובים כמו פריסת תשלומים ו\או ריבית נמוכה יותר.

Picture of רונן כרמון

רונן כרמון

בלוגר שמסקר עסקים